1. mardinforum sitesinde Yönetecek adminler ve moderatörler alınacak...
  Notu Gizle

Mardin Spor Tarihi Ve Kuruluşu

Konusu 'Mardin Spor' forumundadır ve Admin tarafından 6 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Admin
  Offline

  Admin New Member Administrator

  Katılım:
  23 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  18
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  Bulunduğu Yer:
  İSTANBUL
  Ratings Received:
  +1 / 0 / -0
  MARDİN SPOR
  MARDİNSPOR TARİHİ
  MARDİNSPOR KURULRUŞU
  MARDİNSPOR LOGO
  Mardin’in ilk spor kulübü 1924 ila 1926 yılları arasında faaliyet gösteren ve daha sonra adı Gençlik Spor Kulübü olarak değiştirilen Bisiklet Spor Kulübüdür.

  1935 yılında Kırmızı-Lacivert renklerle Jandarmagücüspor, 1950 yılında Siyah-Beyaz renklerle Dumlupınarspor ( Diğer adıyla Şevrepspor, takımda oynayanların yaş ortalamasının yüksek olması, hepsinin bıyıklı olması, Arapça’da bıyığın Şevrep anlamında gelmesi nedeniyle) takımı kuruldu. 1956 yılında Sarı-Lacivert renklerle Kalespor (diğer adıyla Timurspor) takımı, 1958 yılında Kırmızı-Beyaz renklerle Yıldızspor (şimdiki adıyla Cudispor) ve 1960 yılında Lacivert-Kırmızı renklerle Mezopotamyaspor ve daha sonraki yıllarda değişik tarihlerde Sağlıkspor ve Y.S.E Spor takımları kuruldu.
  MARDİNSPOR LOGO
  1969 yılında şu anda aralarında ebediyete göçmüş isimlerin aralarında bulunduğu kurucu üyeler A. Vahap SARACOĞLU, Davut DİNÇEL, Adil ÖZOMAY, Fuat MUNGAN, Salih AKALP, Ferhan ÇAĞATAY, Orhan PAMUKÇU, Hamit HAMZAOĞLU, Zeki YILDIZ ve Bedii AYANOĞLU’nun girişimleri ile Kalespor, Timurspor, Mezopotamyaspor, Gençlikspor takımlarının birleşmesi ile Mardinspor Kulübü kurulmuştur. Mardinspor’un ambleminde
  [​IMG]
  MARDİNSPOR ATKISI
  Tarihi Mardin Kalesi silueti üzerinde minare ve kilise ön plana çıkarılarak, yüzyıllardır bir arada hoşgörü içinde yaşayan Müslüman ve Süryani toplumu irdelenmiştir. Takımın renkleri Lacivert-Kırmızı olarak belirlenmiştir. Lacivert birleşen takımların ortak rengi iken, Kırmızı ise renk uyumu için kabul edilmiştir.


  Başkanlar
  Takımın ilk kulüp başkanı A.Vahap SARACOĞLU ve Dr. Edip ERDOLU’dur. Daha sonraki yıllarda Edip Servet DEVRİMCİ, Aziz BARAN, Nezir DEVRİMCİ, Cemal SİNCAR, Necmi DEMİR, Davut BİROL, Mehmet KOZİKOĞLU, Muammer BEŞER, Murtaza NURDAĞ, Nedim KAYA, Semih ÇABUK (HOCAOĞLU), Abdullah ALTINTAŞ, Metin PAMUKÇU, Ferhan ADEMHAN, Cengiz BİNGÜL, Süleyman BÖLÜNMEZ, Çetin PAMUKÇU, Hadi ÇOMAKTEKİN, Tekin ALKAN ve Bülent ERDOLU gibi değerli ve saygın insanlar kulüp başkanlığı yapmışlardır.

  Teknik Direktörler
  Takımın ilk hocalığını Bedii AYANOĞLU ve Hanna ÇİLLİ beraber yapmışlardır. İlk profesyonel teknik direktörlüğünü Turan AĞILDAY yapmıştır. Daha sonraki yıllarda Abdullah MATAY, Erdoğan GÜRHAN, Köksal MESTÇİ, Şeyhmus ERASLAN, Çetin GÜLER, Selahattin ÜNLÜ (ARIN), Halis RENÇBER, Behzat ÇİÇEK, Metin CANTAY, Uğur YILDIRIM, Oğuz EMİROĞLU, Zafer GÜLER, Suat DEMİR, Muammer AYGÜL, Celal GENÇ, Turan YURDAKUL, Orhan KAPUCU, Turgut DEMİRTAŞ, Doğan AĞALDAY, Sabahattin BOZASLAN, İlker TOLON, Cevdet UZUNKÖPRÜ, Mustafa CEVİZ, Vedat BAYKALE, Rafet İYEM, Mesut DEMİR (DEMİROVİÇ), Nasır BELCİ, M. Fatih ZAMBAK, Erol TOK, Ahmet AKCAN, İsmail KARTAL, Feyyaz UÇAR, Ekrem AL, Şekip ELİK gibi değerli teknik direktörler Mardinspor’da değişik tarihlerde görev yapmışlardır.

  Mardinsporun İlk Kadrosu
  Takımın ilk dış transferleri Hopaspor’dan Engin (Nano) bir yıllık cezası nedeniyle top oynayamadan takımda bir sezon antrenörlük görevi yapmıştır. Yine ilk dış transferler arasında Gaziantepspor’dan Kaleci M.Ali, Diyarbakırspor’dan Mehmet ÇİÇEK, Mehmet EGELİ ve Lüleburgazspor’dan Kaan bulunmaktadır. Geriye kalan futbolcuların tamamı Mardin’li olup adları ve lakapları şöyleydi; Takım Kaptanı Hanna (Bilek kıran) , Necip TÜLAY (Nıco) , Ali KUMAÇ (Çalım Ali), Mahmut GÖKÇEOĞLU (Mıho), Kerim (Kermo Makso), Davut (Tivist), Sait (Tren), Bedir (Şaşo), Münir ve Ferit (Fırre), Suphi ve Celal (Kriko), İbrahim (Harara), Cemil (Sem’o), B. Mehmet (Çiçek), K. Mehmet (Egeli), Dicle (Dico), Suphi GÜL (Kımme), Enver (Komando), B.Suphi (Çolak), K.Suphi (Çilli), Metin (Mışmış), Münir (Hındo), B.Münir (Dıbbo), Bedii (Akraa), Zeki (Cımmo), Fahri (Dikke), Temir (Borfe), Abdulrezzak Özdener, Sıraç (Haddub) ve Veysi (Bala)’dan oluşmaktaydı.  Liglerde Mardinspor
  Mardinspor kurulduktan sonra dönemin spor bakanı Gaziantep Milletvekili Kamil OCAK’ın müracaatları sonucu yine Gaziantep’li olan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref APAK’ın girişimleri sonucu bölgemizden Mardinspor ve Gaziantepspor takımları Türkiye 2.ci profesyonel ligine terfi ettirilmişlerdir.
  Mardinspor 1970 –71 Sezonunda 2. lige terfi ettikten sonra 1971–72 sezonu sonunda amatör kümeye düşmüştür. 1973–74 sezonunda tekrar terfi maçlarında başarılı bir grafik çizerek 2. lige çıkmıştır. Ancak 1975–76 sezonu sonunda amatör kümeye tekrar düşmüştür. Amatör ligde mücadele etmekte iken Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 100 üncü doğum yılı nedeniyle 1980–81 yılında kurulmakta olan 3. Türkiye ligine, daha önce 2. ligde mücadele edip takımı bulunmayan Mardinspor, Çanakkalespor ve Ankara Sanayii Barbarosspor federasyonu kararı ile terfi ettirildiler. 1982–83 sezonu sonunda grubunda şampiyon olan Mardinspor tekrar 2 inci lige çıktı. 1983–84 sezonunda Türkiye Kupası çeyrek finalinde Trabzonspor ile eşleşen Mardinspor ilk maçı 1-0 ikinci maçı 5-1 kaybederek elenmiştir. 1984–85 sezonu sonunda 3 üncü lige düşen takım 1987–88 sezonu sonunda tekrar şampiyon olarak 2. lige çıkmıştır. Ancak sezon sonunda takım tekrar küme düştü. O yıl Mardinspor’un küme düşmesinde futbol dışında başka faktörler ve şaibeli olaylar rol oynadı. 3. ligde mücadele etmekte iken 1993–94 sezonu sonunda takım 3. ligden amatör kümeye düşmüştür. 1994–95 sezonu sonunda grup maçlarında şampiyon olmuş ve tekrar 3. lige çıkmıştır. 3.ligde uzun aradan sonra 1998–99 sezonunda ilk 3 sıraya girip Kuşadası’nda yapılan olan Play-off maçlarına katılmıştır. Ancak final maçında Düzcespor’a yenilip 2.lige çıkma şansını kaybetmiştir. 1990–2000 sezonu sonunda tekrar lig sonunda ilk 3 sıraya girip yine Kuşadası’nda yapılmakta olan Play-off maçlarına gitmiş ancak bu sefer ilk maçta Akçaabat Sebatspor’a yenilerek tekrar 2.lige çıkma şansını yakalayamamıştır. 2000–2001 sezonunda her gruptan 3 takımın 2. lige alındığı yıl Mardinspor grubunda şampiyon olarak 2.lige çıkmıştır. 2003–2004 sezonunda 2. lig B kategorisinde şampiyon olan Mardinspor 2.lig A kategorisine yükselmiştir. Yeni adıyla TFF 1. lig olan bu kategoride Mardinspor dördüncü sezonunun da (2007-2008) küme düşerek TFF 2. liginde mücadele etmeye başlamıştır. Takımımız halen TFF 2 lig Kırmızı gurupta mücadele etmektedir.

  Not: Mardinspor'un Tarihçesine ait ilgilinizi çekecek görsel dökümanlara multimedya sekmesinde foto galeri kısmından ulaşabilirsiniz​
   

Sayfayı Paylaş